Forum Femini Mystique Strona Główna

 Molestowanie seksualne

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Betty_Friedan
Dołączył: 05 Lis 2006
Posty: 387
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wonderland

PostWysłany: Czw 17:24, 07 Gru 2006    Temat postu: Molestowanie seksualne

Wiekszośc z Was pewnie słyszała o sprawie molestowania seksualnego w klubie Samoobrony.Zastanawia mnie czym dla Was jest molestowanie,czy kiedykolwiek byłyście jego ofiarami?

Co to jest molestowanie seksualne?
Definicja molestowania seksualnego zawarta jest w Kdeksie pracy w art. 183a § 6, który mówi, iż: Dyskryminowaniem ze względu na płeć jest także każde nieakceptowane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności lub poniżenie albo upokorzenie pracownika; na zachowanie to mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy (molestowanie seksualne).Z takiego zapisu wynika, że,zachowanie, aby mogło być uznane za molestowanie musi spełniać następujące kryteria:

-musi być nieakceptowane przez pracownicę (pracownica nie aprobuje danego zachowania, nie zgadza się na nie);

-musi mieć charakter seksualny lub odnosić się do płci pracownika, składnikami zachowania mogą być zarówno elementy fizyczne (np. próby fizycznego kontaktu, poklepywanie, obejmowanie, nie aprobowane gesty), werbalne (np. żarty erotyczne, zaczepki słowne, składanie propozycji seksualnych) oraz pozawerbalne (np. przesyłanie treści erotycznych w korespondencji mailowej, wywieszanie w miejscu pracy zdjęć, plakatów erotycznych);

-cel lub skutek zachowania wyraża się w naruszeniu godności, poniżeniu, upokorzeniu pracownicy.

Ważne jest także, iż za molestowanie odpowiada pracodawca, niezależnie czy zachowania takiego dopuszcza się w stosunku do pracownicy przełożony czy współpracownik.

Dlaczego molestowanie seksualne jest formą dyskryminacji ze względu na płeć?

Istnieje kilka powodów dla przyjęcia molestowania seksualnego za rodzaj dyskryminacji ze względu na płeć. Przede wszystkim, na uwagę zwraca sformułowanie ujęte już w zaleceniu Komisji Europejskiej z 1991 roku, mówiące o tym, że płeć jest decydującym czynnikiem wywołującym zachowanie mające charakter molestowania. Z przeprowadzonych na polecenie Komisji badań wynika, że Komisja zaniepokojona sygnałami o skali zjawiska w latach 80 tych poleciła zrobienie stosownych badań. Badania te powtórzono w latach 90 tych. Wynika z nich, że aż 40-50% zatrudnionych kobiet w krajach Unii uskarża się na fakt bycia molestowaną w miejscu pracy. Stosunkowo duża, bo 10 procentowa różnica w określeniu tego, jaki odsetek kobiet faktycznie doświadcza molestowania tłumaczona jest brakiem spójnej i wspólnej definicji, a także rozbieżnościami traktowania przez kobiety z różnych regionów Europy danych zachowań za przejawy molestowania.

Zauważenie faktu, że ofiarami molestowania seksualnego padają w ogromnej większości kobiety jest kluczowym faktem na rzecz argumentacji uznającej molestowanie za przejaw dyskryminacji ze względu na płeć.
Oczywiście można sobie wyobrazić i takie sytuacje, gdy molestowanie seksualne stanowić będzie obok dyskryminacji ze względu na płeć także dyskryminację opartą na innych kryteriach, takich jak wiek (pracownice bardzo młode, które dopiero wkraczają na rynek pracy, pracownice starsze, które obawiają się utraty pracy), stan cywilny (kobiety niezamężne, rozwiedzione), pochodzenie etniczne czy rasowe (kobiety przynależące do mniejszości etnicznej, np. Romki), stan zdrowia (niepełnosprawność) ubóstwo, orientacja seksualna, które to czynniki, obok kryterium płci, mają zdecydowane znaczenie dla zachowania pracodawcy. W takich przypadkach, gdy przesłanek dyskryminacji jest więcej, w grę wchodzić może zastosowanie dla konkretnego przypadku molestowania nie tylko przepisów o dyskryminacji ze względu na płeć, ale także innych uregulowań anty-dyskryminacyjnych.
W zależności od tego, kto jest osobą molestującą wyróżnić można dwa dodatkowe sposoby dowodzenia przemawiające za tym, aby dojść do konkluzji, że molestowanie seksualne jest formą dyskryminacji ze względu na płeć.
Pracodawca molestując pracownicę różnicuje warunki pracy (traktuje odmiennie kobiety i mężczyzn) wykorzystuje swój stosunek nadrzędności w relacji pracodawca - pracownik. Z samego ukształtowania stosunku pracy wynika konieczność podporządkowania się pracownika (pracownicy) pracodawcy i ten właśnie element władzy jest decydujący. Pracodawca molestując seksualnie kobietę traktuje ją odmiennie od innych pracowników. Powoduje to, że warunki pracy danej pracownicy (pracownic) odbiegają od tych, jakie stworzone są dla innych osób zatrudnionych przez pracodawcę. Osoba podlegająca molestowaniu wykonuje pracę w gorszych, trudniejszych warunkach, jest więc traktowana niejednakowo, co stanowi właśnie dyskryminację. Wydajność jej pracy może być niższa od innych pracowników, co w konsekwencji zmniejsza jej szanse na awans, podwyżkę etc.
Podobna argumentacja może być zastosowana, gdy sprawcą molestowania jest współpracownik. Gdy zajmuje o­n wyższe stanowisko w hierarchii zawodowej, nie bez znaczenia, tak jak i w przypadku pracodawcy, jest element władzy, jaką posiada nad osobą dyskryminowaną.

Kto najczęściej pada ofiarą molestowania seksualnego?

W latach 1987- 1997 przeprowadzono 75 badań na temat molestowania seksualnego w 11 krajach członkowskich Unii, które potwierdzają, że to, czy kobieta może stać się potencjalną ofiarą molestowania seksualnego w miejscu pracy zależy od czynników takich jak wiek, stan cywilny, wykształcenie, rodzaj umowy o pracę oraz wysokość dochodów. Molestowane są najczęściej kobiety młodsze (20-40 lat), niezamężne lub rozwiedzione, stosunkowo nisko wykształcone, zatrudnione czasowo (także studentki, stażystki, osoby na okresie próbnym), a także te o niskich dochodach.Czy molestowanie seksualne może być przestępstwem?
Tak, jeśli spełnia przesłanki dla któregoś z przestępstw seksualnych określonych w kodeksie karnym. Najbardziej drastyczne formy molestowania seksualnego mogą więc rodzić nie tylko odpowiedzialność na zasadach prawa pracy, ale także odpowiedzialność karną.


Czego i od kogo może domagać się ofiara molestowania seksualnego?

Podmiotem odpowiedzialnym za zapewnienie środowiska wolnego od dyskryminacji i molestowania jest pracodawca. Niezależnie więc od tego, kto dopuszcza się w miejscu pracy molestowania, to od pracodawcy ( a nie np. od współpracowników) ofiara dyskryminacji ma prawo żądać należnych roszczeń.

I tak, pracownica molestowana ma prawo domagać się odszkodowania w wysokości co najmniej jednomiesięcznego minimalnego wynagrodzenia, a co podstawowe-zaprzestania molestowania i zapewnienia odpowiednich warunków do pracy.


Gdzie i jak złożyć pozew przeciw pracodawcy?


Pozew składa się bez konieczności opłacenia kosztów sądowych, można także starać się o ustanowienie nieodpłatnie przez sąd pełnomocnika, a więc adwokata lub radcy prawnego.

Pozew składa się do sądu rejonowego miejsca siedziby pozwanego, (czyli pracodawcy) lub do sądu w okręgu, którego praca jest, była lub miała być wykonywana, bądź przed sąd, w okręgu, którego znajduje się zakład pracy. Jeśli w pozwie dochodzimy np. wypłaty odszkodowania i suma ta przekracza 30 000 PLN, to wtedy pozew kierujemy do sądu okręgowego. Skierowanie pozwu do niewłaściwego sądu (np. do sądu okręgowego zamiast rejonowego) lub niewłaściwe oznaczenie sądu, nie powoduje odrzucenia pozwu.

Pozew trzeba sporządzić w 3 egzemplarzach, przy czym jeden z nich pozostaje dla powoda/powódki. Jeśli do pozwu dodawane są załączniki (np. umowa o pracę), to także należy załączniki skserować. Pozew może być napisany odręcznie, jednak wyraźnie. Pozew można złożyć osobiście w sądzie (na Dziennik Podawczy) lub przesłać listem poleconym (zachowując dla siebie dowód nadania).


Co to znaczy, że należy uwiarygodnić, a nie udowodnić fakt dyskryminacji?

Co to jest przeniesienie ciężaru dowodu?

W polskim prawie obowiązuje zasada, że osoba, która coś twierdzi przed sądem, musi to udowodnić. Czyli np. w sytuacji, gdy żądamy od kogoś zapłaty za wykonaną pracę, przedstawiamy umowę o pracę, z której wynika wysokość wynagrodzenia, a także przedstawiamy argumenty na to, że faktycznie pracowaliśmy w okresie, za który dochodzimy pensji. Jednak ze względu na to, że bardzo trudno jest udowodnić bycie ofiarą dyskryminacji pracownikowi lub osobie starającej się o pracę, kodeks pracy wyjątkowo stosuje zasadę przeniesienia ciężaru dowodu na pracodawcę. Oznacza to, że osoba dyskryminowana nie musi przedstawiać dowodów na okoliczność tego, że była dyskryminowana, ale to pracodawca ma wykazać, że nie dyskryminował.

Przeniesienie ciężaru dowodu ma być ułatwieniem dla osób dyskryminowanych, które nie dysponują dowodami (nie mają przecież wglądu w dokumenty pracodawców), występują ze słabszej w stosunku do pracodawcy pozycji.


żródło :www.kobietaiprawo.pl


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
headie
Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 324
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Czw 17:47, 07 Gru 2006    Temat postu:

wiesz kiedy ja sie poczułam w jakims sensie " zmolestowana". W jednym miejscu pracy ( miejsce na plaży) uznano ze trzeba zrobic zbiorowe zdjecie dziewczyn w bikini bo jak cos takiego sie wrzuci na stronkę www to wiecej kolesi wtedy do bazy przyjezdza. I oczywiscie uslyszalam zebym ja nie fotografowala tylko zapozowala do tego zdjecia z dziewczynami. Powiedzialam NIE ja jestem od fotografowania nie pozowania . Jasna ch...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Pani Mafia
Dołączył: 27 Lis 2006
Posty: 871
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wroclaw

PostWysłany: Czw 17:50, 07 Gru 2006    Temat postu:

ta kwestia i tak sie poprawila ,duzo sie w mediach ostatnio mowi o molestowaniu psychicznym i fizycznym w miejsach pracy o dziwo nie tylko w przypadku kobiet, ostatnio w wiekszych firmach jest nawet podobno obowiazek aby szef twojego dzialu lub firmy prowadzil co pewien czas rozmowy z pojedynczymi pracownikami , czy wszystko gra jak dogaduja sie z pozostalymi co chcieli by zmienic itp wiadomo ze jak komus zalezy nakasiei ma rodzine na utrzymaniu nie bedzie za bardzo polemizowal.. w kazdym razie uwazam ze to zmienia sie na lepsze reszta zalezy od samych molestowanych ,mozna np przyniesc zwykla mp3jke i nagrac takie podwalanie szefa lub wspolpracownika

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
SOWCIA
Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 771
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Radzyn, miasto cudów, śniegu nima a bałwany chodzą ;)

PostWysłany: Czw 22:53, 07 Gru 2006    Temat postu:

ja bym chciał byc molestowany przez jakas sexy sekretarke Very Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Pani Mafia
Dołączył: 27 Lis 2006
Posty: 871
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wroclaw

PostWysłany: Czw 23:00, 07 Gru 2006    Temat postu:

dokladnie jak bym mial jakas rasowa szefowa to mogla by mnie molestowac co godzine

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Saris
Dołączył: 05 Lis 2006
Posty: 207
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Nowa Sól

PostWysłany: Pią 13:42, 08 Gru 2006    Temat postu:

hehehe... Dobre..Very Happy

Ale jak by była jakaś niezabardzo to trez by wam to pasowało..?? Przeciesz kobiet nie molestują tylko sami przystojniacy..Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
headie
Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 324
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pią 13:54, 08 Gru 2006    Temat postu:

Mi to obojetne kto by próbowal.. dostałby w pysk. Pogwizdywania robotników na ulicy tez sa dla mnie uwlaczajace , kurde chodze w spodniach nie pokazuje brzucha ani niczego innego .... czasem mnie na hafty zbiera

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Betty_Friedan
Dołączył: 05 Lis 2006
Posty: 387
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wonderland

PostWysłany: Pią 15:01, 08 Gru 2006    Temat postu:

Uwłaczające godności kobiet są ataki werbalne czy wszelkiego rodzaju sytuacje,które umniejszają kompetencje kobiet a podkreślają jej walory fizyczne.Mam na mysli takze zaczepki,wszelkiego rodzaju uwagi ,które pojawiają sie zawsze gdy przemieszczam się samotnie srodkami komunikacji,gdy stoje na przystankach czy w innych publicznych miejscach. Rolling Eyes Odraze budza we mnie wszelkie uwagi o podlozu seksualnym czynione przez podtatusiałych mezczyzn,chlopców o ilorazie inteligencji ponizej przecietnej,zadyfanych w sobie chłoptasiów i całej masci mezczyzn,ktorzy uwazaja ze moim poboznym zyczeniem jest wysluchiwanie ich prymitywnych odzywek badz podrywów.

Ja zawsze reaguje na zaczepki.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Karolina
Dołączył: 29 Gru 2006
Posty: 68
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: :)

PostWysłany: Nie 18:31, 07 Sty 2007    Temat postu:

Troche odbiegne od tematu a więc jeżeli chodzi o próbe gwałtu lub coś w tym stylu to większość kobiet nie da rady takiemu frajerowi i co wtedy??iść na policje która i tak zatuszuje wszystko jak nie masz znajomości albo co najlepsze ofiara stanie się przestępcą...A może do psychologa który będzie wmawiał teorie z książek...

Ja nie reaguje na zaczepki od jakiegoś czasu...wole przemilczeć i mieć święty spokój...W dzisiejszych czasach jest bardzo mało mężczyzn których można nazwać MĘŻCZYZNĄ...To jest przynajmniej moje zdanie...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Betty_Friedan
Dołączył: 05 Lis 2006
Posty: 387
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wonderland

PostWysłany: Nie 20:57, 07 Sty 2007    Temat postu:

Karolina napisał:
Troche odbiegne od tematu a więc jeżeli chodzi o próbe gwałtu lub coś w tym stylu to większość kobiet nie da rady takiemu frajerowi i co wtedy??iść na policje która i tak zatuszuje wszystko jak nie masz znajomości albo co najlepsze ofiara stanie się przestępcą...A może do psychologa który będzie wmawiał teorie z książek...

J

Jeśli chodzi o gwałt.Około dwóch lat temu w ramach Centrum Kultury organizowałam spotkania z policją,psychologiem skierowane przede wszystkim dla dziewczat i kobiet zagrozonych przemoca i gwałtem. Byla to akcja stop przemocy oraz pozniejsza :"nie znaczy nie",.
Mam w domu materiały co należy zrobic w sytuacji gdy zostaniemy ofiarami. - słuze wiec pomoca gdyby ktos byl zainteresowany.
Najwazniejsze yto isc na badania i domagac sie tabletki poporonnej ,a nastepnie policja.Tłumaczenie,ze to nic nie pomoze nie jest dobrym rozwiazaniem.Polecam tez zwracanie sie do organizacji zajmujących sie pomoca kobiet- gdzie zostanie udzielona porada oraz pomoc psycholigiczna.
Nie bardzo mam czas na opisywanie procedur ale tak na szybko w razie gwałtu :
1. Postaraj się poszukać bezpiecznego miejsca
2. Zadzwoń po pomoc albo do kogoś komu ufasz
3. Bardzo ważne jest abyś poszukała pomocy medycznej jak najszybciej. Twoja decyzja związana z tym, czy oskarżysz napastnika czy nie, nie ma teraz znaczenia. Pomoc jest ważna ze względu na możliwość odniesienia ran, aby ochronić cię przed przeniesionymi chorobami lub ciążą.
4. Nie myj się, nie czesz żadnej części ciała. Nie przebieraj się jeśli to możliwe. Nie dotykaj i nie zmieniaj niczego w miejscu zdarzenia. Mogą tam się znajdować dowody potrzebne w trakcie dochodzenia.
5. Ponieważ napaść niesie z sobą emocje: strachu, złości, wstydu, szoku lub kombinacje tych uczuć. Jest bardzo ważne poszukanie specjalistycznej pomocy, nikt nie powinien zostawać w takich sytuacjach sam.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Femini Mystique Strona Główna -> Prawo Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin